top of page

No niezła sztuka!

Zaktualizowano: 7 lut 2023


 

Projektanci na całym świecie proponują stosowanie do wnętrz ozdobne listwy na ściany, gzymsy czy sufity. Mało kto jednak pamięta o tym, że za położeniem listew powinna się kryć logiczna zasada ich układania, w określonych odstępach i … z wyczuciem właściwych proporcji. Poniżej opis kilku dobrych rad, jak rozwiązać kwestię projektu tych wspaniałych decorów, które dodadzą szlachetności wnętrzom w niejednym stylu.

Od czego by tu zacząć…?

Stoisz przed ścianą i atakuje horror vacui? Zwróć się bardziej ku amor vacui. Ze sztukaterią jest niestety trochę tak, że im mniej tym lepiej. A dokładniej - im więcej poczucia przestrzeni, tym lepiej. Im smuklej – tym lepiej. Przy wyborze układu sztukaterii bardzo istotna jest wysokość pomieszczenia. Jeśli mieszkanie ma niski sufit, lepiej będą wyglądały wertykalne, pionowe ramki. Dzięki temu przestrzeń wydaje się wyższa. Kiedy wysokość sufitu ma ponad 280 cm, warto zastosować podwójne ramki (jedna nad drugą), np. w wariancie pionowym i poziomym.


A jak z górą?

Jeśli doszedłeś do ściany, to uderz w sufit ;) Tutaj też można zastosować różne sztuczki, które urzeźbią sufitową nudę. Kleić można bowiem niejedny model listwy w ramach jednego sufitu. Tak samo z listwami przypodłogowymi. Szaleć można do woli, ALE z wyczuciem. Nie można przesadzać tylko przy niskich pomieszczeniach. Zbyt obfita sztukateria może w takim wypadku narazić się na zbyt ciężki i groteskowy wygląd, a dekoracja sztukaterią nie może przecież zakrawać o scenografię.


Uwaga! Przeszkoda!

Co zrobić z tymi nieszczęsnymi gniazdkami, które wchodzą w linię sztukaterii? Bynajmniej nie omijać łukiem. Receptą będzie pomyślenie WCZEŚNIEJ o prawidłowych marginesach i odstępach. Rozplanowanie i najlepiej rozrysowanie. Tyczy się to również kwestii odległości jaką zasłona zakrywa ścianę. Muszą być one równe. Zwrócić też warto uwagę na bordiury podłogowe, cokoły itd. Jednakowe odstępy porządkują odbiór przestrzeni i oko się nie męczy. Poniżej przykładowe schematy, jak można ułożyć sztukaterię.

A co zrobić, gdy ściana jest obła?

Producenci pomyśleli o wszystkich wariantach. Modele listew z opcją Flex dają możliwość kształtowania sztukaterii w różnych kierunkach – przy łukach, bądź nawet przy obłościach. Kombinować można bez miary!


We wnętrzach stosowane są zazwyczaj sztukaterie drewniane, gipsowe lub poliuretanowe. Pierwsze z wymienionych obecnie najczęściej stosowane są w Stanach Zjednoczonych. Gipsowe rozwiązania są uznawane za bardziej kunsztowne, jednak niestety mniej trwałe. Delikatne, ciężkie elementy nierzadko ulegają uszkodzeniom. Najbardziej popularną metodą będzie stosowanie listew poliuretanowych. Mają kilka zalet, takich jak:

- nie poddają się wypaczeniom pod wpływem różnicy temperatur,

- są łatwe przy montażu,

- plastyczność materiału pozwala na dopasowywanie jej do różnych kształtów,

- dobra cena,

- trwałość materiału.


Co polecić?

Sprawdzonymi producentami są firmy: OraC Decor, NMC czy Mardom Decor. Mają mnóstwo ciekawych profili. Godne polecenia!


Koniec końców, projektowanie układów sztukaterii to przede wszystkim dobre wyczucie proporcji. Ale też nie obędzie się bez doświadczenia w jej kładzeniu, aby zrobić to dobrze.


Przydatne linki do realizacji


Comments


bottom of page